9 ožujka 2016.
IZVOR: IUS-INFO
Izmjena većine temeljnih zakona
Ministar je kazao da posebnih zaključaka nije bilo, ali da se “pokazao visoki konsenzus da je potrebo ići u izmjene većine temeljnih zakona”, a sve kako bi se propisi prilagodili stvarnim potrebama pravosudnog sustava. Tako je, primjerice, spomenuo izmjene zakona o parničnom i kaznenom postupku, ovršnog zakona, zakona o sudovima, državom odvjetništvu, DSV-u i DOV-u pa čak i zakona o javnom bilježništvu. “S određenim zakonima idemo dosta žurno, mogu reći i hitno. To je prvenstveno Zakon o sudovima i Zakon o DSV-u radi povećanja mobilnosti sudaca i mogućnosti stvaranja učinkovitije raspodjele predmeta po sudovima”, kazao je Šprlje.
Pojasnio je kako je smanjenje proračuna za njegovo ministarstvo djelomično umanjilo planove o prekovremenom odnosno dodatnom radu sudaca. “Radimo analizu na koji najučinkovitiji način je taj rad potreban, na kojem sudu. Za sada su to viši sudovi koji odlučuju o žalbama”, jer je njihov utjecaj najveći na probleme u funkcioniranju sustava.
Dodatni rad na Visokom trgovačkom i županijskim sudovima
To su prije svega Visoki trgovački sud i županijski sudovi, dok bi se Vrhovnom sudu, također izmjenom propisa, trebalo omogućiti da postane istinski ujednačavatelj sudske prakse, rekao je ministar. Potvrdio je da je država i dalje najbrojnija stranka u sudskim postupcima, kao i da je u pripremi novi zakon o besplatnoj pravnoj pomoći koji će svim građanima omogućiti da imaju pristup pravdi. No, to ne znači da će bilo tko moći iskorištavati sustav ili se upustiti u bezrazložno parničenje, tim više što Hrvatska ima kvalitetan zakonski okvir za vansudsko rješavanje sporova.
Ministar je kazao i da je Most, stranka iz čije je kvote došao na čelo pravosudnog sustava, odustao od ideje spajanja Državnoodvjetničkog i Državnog sudbenog vijeća, ali ne i od izmjena Ustava kako bi se trajno riješilo nezastarjevanje pretvorbenog kriminala. “Želimo ukinuti ograničenje na vremenskoj razini da sve što se događalo u privatizaciji bez obzira na vrijeme bude podložno kaznenom progonu”, poručio je Šprlje.