28 siječnja 2014.
izvor: iusinfo.hr
“Sad je trenutak kada bi zaista svi političari, sve stranke na najodgovorniji mogući način trebali pristupiti problemu gospodarstva. Znam, dijelom je to područje nadmetanja među strankama, ali postoje neke reforme o kojima bi društvo moglo biti jedinstveno”, rekao je Josipović za Hrvatski radio u emisiji “S predsjednikom uz kavu”.
Kad govorimo o reformama i gospodarskoj budućnosti Hrvatske, to s jedne strane jest odnos prema investicijama, novim radnim mjestima, poduzetništvu i zaštiti prava radnika, ali problem je i širi, naglasio je. “Ne možemo razmišljati o dobroj reformi, uspješnoj transformaciji društva, ako ne razmišljamo o razvoju mirovinskog i zdravstvenog sustava te regionalnoj samoupravi – oko ta tri područja mora postojati konsenzus vlasti i oporbe u parlamentu jer je riječ o tri reforme koje zasigurno nisu za jedan mandat”, ustvrdio je i upozorio da bi mijenjanje smjera bilo koje od tih reformi “od mandata do mandata” značio veliki poraz i siguran neuspjeh.
“Smognimo snage i nađimo zajednički jezik oko te tri reforme”, pozvao je predsjednik. Govoreći o problemu privlačenja investicija, Josipović je upozorio kako u Hrvatskoj postoji određeni “mentalni otpor stranim investicijama”. “Nijedan stranac neće doći u Hrvatsku zato što je lijepa već zato da napravi dobar posao za sebe, a mi se moramo potruditi da taj posao bude – kroz plaćanje poreza, razvoj, izvoz, zapošljavanje – i dobar posao za nas”, rekao je.
Dobre mogućnosti postoje, ali često intelektualni, ekonomski i pravni okoliš nije dobar, dodao je te izrazio nadu da će novi Zakon o strateškim investicijama “popraviti stanje”. “Imao sam priliku razgovarati sa stranim diplomatima i biznismenima – i mislim da su prvi dojmovi kod njih dobri”, istaknuo je i dodao kako je u Hrvatskoj najvažnije oživjeti gospodarstvo.
Kao predsjednik Republike on na tom planu, istaknuo je, povezuje investitore s privatnim tvrtkama i Vladom. Vezano uz nezaposlenost Josipović posebno ističe problem mladih koji su najobrazovaniji, ali i najnezaposleniji, a vezano uz reformu mirovinskog sustava upozorava na problem omjera između broja umirovljenika i broja zaposlenih koji je danas u Hrvatskoj 1 naprema 1,2. “Sve što se radi, sve što se konstruira, imat će uspjeha samo ako promijenimo taj nepovoljni omjer”, rekao je.