26 veljače 2014.
izvor: slobodnadalmacija.hr
Splitsko Savjetovalište za zaštitu potrošača zatrpano je ovih dana mailovima i pozivima građana kojima su s Općinskog suda stigla ovršna rješenja za dugove stare 10 i više godina! Uglavnom je, kako doznajemo, riječ o nepodmirenim obvezama prema Hrvatskoj radio-televiziji, odnosno neplaćenoj RTV pristojbi, no, među ovrhovoditeljima često se spominju i tvrtke VIP, T-Com, “Stanouprava” i drugi.
Što su obračunali?!
Najdrastičniji je primjer našeg sugrađanina (podaci poznati redakciji) kojemu je za dug prema Hrvatskom telekomu iz 1998. i 1999. godine, u iznosu od 4326 kuna, stigla ovrha od 17.500 kuna, zbog čega mu je odnedavno blokiran račun. Naš sugovornik kaže kako je 2002. godine od suda primio rješenje o ovrsi na pokretnine, ali 11 godina ništa u vezi s tim nije učinjeno. U prosincu 2013. godine sud zaprima zahtjev odvjetničkog ureda koji zastupa T-HT za promjenom sredstava ovrhe i početkom ove godine šalje novo ovršno rješenje dužniku.
– Oni su, dakle, čekali 11 godina kako bi moje dugovanje, uvećano za troškove i zatezne kamate, mogli četverostruko naplatiti! To je katastrofa! Najapsurdnije od svega jest to što u Službi korisnika T-HT-a ne vide nikakvo dugovanje – ni po mom OIB-u ni po broju mobitela. Pitam ja njih zašto nije izvršena ovrha na pokretnine ako sam cijelo ovo vrijeme posjedovao automobil. Zašto se jednostrano mijenja predmet ovrhe bez obveze da se ovršenik s tim upozna? Zašto u ovom slučaju sud automatizmom ne odbaci ovrhu po kojoj se ništa ne događa 11 godina – ogorčen je naš sugovornik, koji ni na Fini nije mogao doznati na koji način mu je obračunat dug.
Nije im jasno
Od Općinskog suda “čestitku” je dobio i sugrađanin B.J. (točni podaci poznati redakciji) koji ima dug od 540 kuna prema HRT-u iz 2004. godine. Sudsko rješenje o ovrsi napisano je još u svibnju 2004. godine, no obavijest od suda ovom Splićaninu stiže 10 godina poslije!
– Sad će morati platiti najmanje 2000 kuna, a da su mu ovršno rješenje poslali na vrijeme, sve skupa bi ga došlo manje od 1000 kuna – glavnica, dakle, 540 kuna, sastav ovršnog prijedloga 250, sudska pristojba 100 i PDV 60 kuna… Imamo gomilu ovakvih i sličnih slučajeva, dnevno barem po pet… Uglavnom je riječ o predmetima iz 2002. i 2003. godine za koje je ovrha pokrenuta u zakonskom roku. Zašto Općinski sud drži ove predmete u pasivi godinama, stavljajući ovršenike u izrazito nepovoljan položaj zbog zateznih kamata, zbilja nam nije jasno. Možda tromost ili pretrpanost predmetima, ali i jedno i drugo morat će platiti građani – kaže Darija Najev Jurač, pravnica u splitskom Savjetovalištu za zaštitu potrošača.
Glavnicu priznaju
Građani se, prema njezinim riječima, uopće ne žale na glavnicu – mahom priznaju da su napravili dug i spremni su ga podmiriti, ali ne triput veći. Jedini savjet koji ovdje mogu dobiti jest da ulože žalbu protiv takvog ovršnog rješenja nakon koje će ići u parnični postupak.
Pri pisanju žalbe mogu se pozvati na dva zakona koje Općinski sud krši ovakvim svojim postupanjem.
To je Ovršni zakon, točnije članak 13. u kojem jasno piše kako je “… u ovršnom postupku i postupku osiguranja sud dužan postupati hitno”, te članak 4. Zakona o sudovima, koji propisuje rješavanje postupaka “u razumnom roku”. Deset godina to sigurno nije.
Desetak savjetnika stiže kao pojačanjeZašto od donošenja ovršnih rješenja do njihova slanja ovršenicima treba proteći toliko mnogo godina, nastojali smo doznati u Općinskom sudu. – Duljina trajanja ovršnih postupaka ovisi o mnogo čimbenika, kao što su aktivnost stranaka, mogućnosti naplate, problemi u vezi s dostavom pismena i slično, a što varira od predmeta do predmeta. Isto tako, svaka stranka mora biti svjesna svojih obveza preuzetih kod zasnivanja pretplatničkih i drugih ugovornih odnosa – poručuju s Općinskog suda. |