27 ožujka 2014.
izvor: iusinfo.hr
Agencija se pozvala na izjavu za medije Simone Drenik, slovenske zastupnice pred Sudom, koja je rekla kako se slovenski odgovor odnosi na stvarna pitanja, sporne činjenice i dodatne dokumente koje je Hrvatska predložila u svojem protumemorijalu. Glasnogovornica hrvatskoga ministarstva vanjskih poslova kaže kako “datume i termine određuje arbitražni sud”, na čijoj internetskoj stranici još nema objave datuma početka usmene rasprave.
Hrvatska i Slovenija svoju su izvornu argumentaciju o toku granice dostavile sudu i međusobno ih razmijenile 11. veljače 2013., a devet mjeseci poslije, 11. studenoga dostavile su i protumemorijale, odgovore na argumente suprotne strane. Hrvatski je imao 3600, a slovenski 5200 stranica. Treća faza pismene rasprave nije izvorno bila predviđena, ali je sud dopustio još jedan krug odgovora kojem je u srijedu istekao krajnji rok. Presuda se očekuje u drugom dijelu 2015., odluka je obvezujuća, a obje su strane više puta izražavale optimizam da će sud presuditi u njihovu korist.
Po arbitražnom sporazumu, sud će odlučivati o toku morske i kopnene granice Hrvatske i Slovenije, o vezi Slovenije s otvorenim morem i o režimu upotrebe relevantnih morskih područja. Argumentacija dviju strana za javnost je ostala tajna. Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec zatražio je nedavno da usmena rasprava na arbitražnom sudu o graničnom prijeporu s Hrvatskom bude otvorena za javnost, ali to Hrvatska nije prihvatila.
Po arbitražnom sporazumu postupak je tajan i vodi se na engleskome, a da bi se udovoljilo slovenskom zahtjevu, trebalo bi mijenjati sporazum na isti način kako je i donesen, referendumom i ratifikacijom u parlamentu, objasnila je za hrvatski radio u srijedu hrvatska ministrica Vesna Pusić, a sve to pošto su obje strane predale memorijale i protumemorijale i neposredno pred početak usmene rasprave.
Arbitražni sud osnovan je na temelju arbitražnog sporazuma o načinu rješavanja graničnog pitanja koji su vlade Slovenije i Hrvatske potpisale 2009., a u Sloveniji je potvrđen i na referendumu. Predsjednik suda je Gilbert Guillaume, a članovi Bruno Simma, Vaughan Lowe, Budislav Vukas i Jernej Sekolec. Hrvatsku pred arbitražnim sudom zastupaju Maja Seršić i Andreja Metelko-Zgombić, pomoćnice ministrice vanjskih i europskih poslova Vesne Pusić.