10 travnja 2014.
izvor: legalis.hr
ZAGREB, 9. travnja 2014. (Hina) – Studenti Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu osvojili su nagradu za najbolje pisane podneske, tužbu i odgovor na tužbu na međunarodnom natjecanju iz medijskog prava, Price Media Law Moot Court. Dario Ćorić, Morana Perušić, Teodora Skelin, Hrvoje Škalić i Ana Vitauš u usmenom dijelu natjecanja, koje je održano u Oxfordu od 1. do 4. travnja., plasirali su se među 16 najboljih timova, izvijestilo je Sveučilište u Zagrebu.
Ove je godine na natjecanju Price Media Law Moot Court Competition sudjelovalo preko 70 ekipa iz 30-ak zemalja svijeta koje su se za finalno natjecanje kvalificirale kroz regionalna natjecanja održana u Delhiju, Beogradu, New Yorku, Pekingu i Nairobiju.
Na regionalnom krugu natjecanja održanom u Beogradu od 13. do 15. prosinca 2013., ekipa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu obranila je prošlogodišnju titulu najboljih u regiji, osvojivši ujedno i nagradu za najbolje pisane podneske te se time kvalificirala za međunarodni krug natjecanja u Oxfordu, uz ekipe Pravnog fakulteta Univerziteta u Nišu i Aristotle University of Thessaloniki.
Price Media Law Moot Court Competition već sedmu godinu organizira Program za komparativno medijsko pravo (Programme in Comparative Media Law and Policy) Sveučilišta u Oxfordu.
Središnja pitanja natjecanja su hipotetski slučajevi (moot case) zaštite slobode govora i prava na privatnost, a ove su se godine studenti posebno bavili pitanjima neovlaštenog pristupa osobnim podacima i njihovim korištenjem, etičkim standardima za novinare i pravom na neotkrivanje izvora te funkcioniranjem internetskih tražilica.
Tijekom višemjesečnih priprema studenti su morali sastaviti pisane podneske u ime tužitelja i u ime tuženika, dok su na usmenim ročištima zastupali stranke pred sucima i drugim istaknutim stručnjacima iz ovog područja prava.
Studente je za natjecanje pripremala Katedra za građansko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu pod mentorstvom asistentice Ive Kuštrak Managić, zajedno s članovima prošlogodišnje ekipe Kristinom Mandić, Dinom Salapić, Antonijom Ivančan i Filipom Kufrinom. U pripremama pisani i za usmeni dio natjecanja, sudjelovali su i profesori, asistenti i znanstveni novaci s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te kolege iz prakse.
U preliminarnim krugovima natjecanja u Oxfordu, zagrebačka se ekipa susrela s ekipama s Belarusian State University iz Minska, Hugh Wooding Law School iz Trinidad i Tobaga te University of the West Indies iz Jamajke. Uvjerljivom pobjedom u dvije runde plasirali su se u osminu finala, među 16 najboljih timova. U osmini finala izgubili su od ekipe s Jindal Global Law School iz Indije, koja je u finalu natjecanja pobijedila ekipu Sveučilišta u Oxfordu.
Sudjelovanje studentske ekipe na ovom natjecanju omogućili su Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Regional Cooperation Council, koji je financijskim doprinosom uvelike pomogao sudjelovanje sve tri ekipe iz ove regije na natjecanju u Oxfordu. Svojim su donacijama zagrebačke studente poduprli i odvjetnički uredi iz Zagreba.
Medijsko pravo u kontekstu slobode izražavanja na internetu, kao i zaštite privatnosti i zaštite osobnih podataka korisnika online usluga, postaje jedno od ključnih pitanja razvoja društva i ljudskih prava u 21. stoljeću, što uspjeh ovih mladih budućih pravnika čini još značajnijim, ističe se u priopćenju Sveučilišta u Zagrebu.