24 rujna 2014.
“Izmjenama zakona šaljemo određenu poruku, no može nam se dogoditi da netko dođe i prizna da je nekog ubio, a da mu ne možemo ništa jer je ubojstvo palo u zastaru”, upozorio je Miljenić. Naglasio je i da predložene izmjene donose bolju zaštitu nastavnika, liječnika i sličnih službi, budući da će se prijetnje i prisila prema njima ubuduće goniti po službenoj dužnosti. “Do sada smo slali krivu poruku – nađi odvjetnika pa se sam brani, no od sada će to za njih raditi država”, poručio je Miljenić.
Članovi Odbora suglasni su da je Vladin prijedlog našao pravu mjeru između interesa javnosti i zaštite časti i ugleda pojedinca, kad je riječ o kaznenim djelima protiv časti i ugleda. “Posebno mi je drago što se nije odustalo od zaštite časti i ugleda, koji su, uz život, najvažnije ljudsko dobro”, rekla je Ingrid Antičević Marinović (SDP). SDP-ov Peđa Grbin posebno je pohvalio odredbu o nezastarijevanju teških ubojstava.
Istaknuo je da je Europski sud u jednom predmetu protiv Hrvatske ukinuo amnestiju i utvrdio da se u tom slučaju ne može primijeniti ni zastara, jer se radi o teškom kaznenom djelu. “Trebamo razmisliti o ustavnom ukidanju zastare za teška ubojstva, jer nam je presuda Europskog suda dala do znanja da takvo što ne bi smatrali nedopuštenim”, protumačio je Grbin.
Zakonsko nezastarijevanje teških ubojstava podupire i HDZ-ov Vladimir Šeks, koji je, međutim, podsjetio da retroaktivna primjena te odredbe kroz ustavne promjene nije prošla “iz poznatih razloga”. Podsjetio je da je HDZ predlagao da se u Ustavu posebno apostrofira nezastarijevanje zločina počinjenih u vrijeme jugoslavenskoga socijalističkog režima, što vladajući nisu prihvatili.