29 rujna 2015.
Izvor: Dnevnik.hr
Nalet na rupu u kolniku može oštetiti vaše vozilo, a naknadu štete moguće je dobiti jedino podizanjem tužbe. Oštećenje je potrebno prijaviti policiji i inzistirati na službenom zapisniku.
Iako za održavanje cesta plaćamo prilikom registracije, ali i sa svakom litrom goriva, neke su prometnice toliko loše da su vozači koncentrirani na izbjegavanje rupa, više nego na sam promet, što je iznimno opasno.
A jedino tužba vodi vas do isplate štete, bez obzira na to na kakvo oštećenje naletite na prometnici. ‘Meni je na mom autu pukao feder na ležećem policajcu što je isto katastrofa, to je uzdignuto previše, baš bespotrebno’, kaže vozač Miroslav.
Vozači u Hrvatskoj imaju jednu jako lošu naviku
Većina vozača grešku napravi u samom početku, a to je da ne pozovu policiju. A ako nema policije, onda nema zapisnika, odnosno nema ni prometne nesreće, a samim time ni mogućnosti naknade štete.
Uvijek je pitanje čija je krivica. Za iskusnog prometnog stručnjaka, dvojbe nema. ‘Ako se radi o rupi ili šahtu, odnosno o onome što vozač ne može nikako vidjeti ili nikako pretpostaviti onda je u svakom slučaju kriv vlasnik ceste odnosno Država – bilo kroz lokalnu, regionalnu samoupravu ili kroz javna poduzeća na razini države’, kaže Ivan Dadić s Prometnog fakulteta u Zagrebu.
RUPA DO RUPE, ZAKRPA NA ZAKRPI Hoćemo li na cestama imati više nesreća?
U slučaju prihvaćanja odštetnog zahtjeva osiguravatelj vrši isplatu naknade štete direktno korisniku autoceste. U slučaju da osiguravatelj odbije odštetni zahtjev, korisnik autoceste ima mogućnost pokretanja tužbe pred nadležnim sudom.
Ako krenete u pravnu bitku – naoružajte se strpljenjem
Kako bi se ostvarila naknada štete ističe odvjetnik, mjesto nesreće za početak treba fotografirati. ‘Potrebno je pozvati policiju, nakon toga, kad se dobije zapisnik o nesreći podnosi se odštetni zahtjev na odgovornu osobu’, kaže odvjetnik Ognjen Krznarić.
Jesu li plastične ceste budućnost?
Svakodnevni udarci ostavljaju trag na vozilu, posebno na dijelovima ovjesa, što i pri malim brzinama može biti jako opasno. ‘Ako primjetimo da auto već vuče nakon udara na rupu, svakako se trebamo zaustaviti, nikako ne nastavljati dalje, jer je riječ o upravljačkom dijelu automobila’, kaže Marin Morava, mehaničar HAK-a.
Ako krenete u pravnu bitku, naoružajte se strpljenjem, sudski sporovi nerijetko traju i više od dvije godine.