5 listopada 2015.
Izvog: Grad Petrinja
Uz brojne zdravstvene projekte kojima se nastoji poboljšati zdravstveni standard Petrinjaca, na inicijativu Darinka Dumbovića, gradonačelnika grada Petrinje, u Petrinji je u četvrtak, 1. listopada 2015. godine otvorena „Petrinjska kuća zdravlja“.
„Kada smo krenuli razmišljati o ovom projektu onda smo se vodili preporukama Svjetske zdravstvene organizacije koja je 21. stoljeće proglasila stoljećem u kojem zdravlje treba biti dostupno svima, dakle zdravlje za sve.” – kazala je uvodno prim.Marina Kovač, sanacijska upraviteljica Neuropsihijatrijske bolnice „Dr.Ivan Barbot” iz Popovače, inače, koordinatorica za zdravstvene projekte u Gradu Petrinji i nastavila: „Prepoznali smo da u ovakvoj jednoj sredini koja nosi niz onih stvari koja su otežavajuća okolnost, a to je, prije svega, područje koje bilo zahvaćeno ratom, koje ima ruralnih sredina kojima nije lako doći do određenih zdravstvenih ustanova, gdje teško prodiru ideje o prevenciji, o unapređenju zdravlja, onda smo razmišljali da bi napravili jedan prostor, jednu kuću zdravlja, koja bi bila jedan, rekla bi, originalni brand ili nešto što će biti specifičnost ovoga Grada i gdje će drugi moći vidjeti naša iskustva, pa možda tako nešto implementirati u svojoj zajednici.”
Dr. Kovač je naglasila kako su doveli sve udruge i stručnjake i tu je mjesto gdje će moći doći stručnjaci iz različitih područja: „Bavit ćemo se mladima, djecom, trećom generacijom, odnosno starijim ljudima kojih ima sve više i koji imaju svoje specifičnosti, ali ne kroz način da to bude bolnica ili zdravstvena ustanova. Naime, komplementarni smo sa zdravstvenim sustavom, ali tu će se raditi prevencija, voditi briga o unapređenju zdravlja, promovirat će se zdravlje, zdravi stilovi života i sve ono što smo danas već sigurni da itekako utječe na naše zdravlje tijekom cijelog života i da upravo taj porast i veliki broj nezaraznih kroničnih bolesti je rezultat toga kako živimo, pod kakvim stresom i u kojim uvjetima i da to onda sigurno ima reperkusije na naše zdravlje. Ova „Petrinjska kuća zdravlja” je pozitivna priča i zato pozivamo sve građane da i oni pričaju tu priču, jer time pomažu i ovoj zajednici, a i sami sebi.”
Koordinatori projekta su članovi Udruge „Naš život“ a predsjednica Udruge Rada Vlak govoreći o projektima naglasila je: „Tu je već Tele-centar „Niste sami” u sklopu programa „Socijalni alarm” u kojem je 105 korisnika koji posjeduju tu narukvicu i koji su pod nadzorom 24 sata, dakle oni u bilo kojem prostoru u kući gdje se nalaze, ako ne mogu do telefona tu je dežurna služba i mobilni tim koji u suradnji s Hitnom, vatrogascima, policijom, izlaze na teren. Drugi projekt je „Volonteri u palijativnoj skrbi” koji je sada saživio i jako smo zadovoljni kako je to krenulo obzirom da je palijativa nešto što je u začecima na ovom području. Treći veliki projekt je iz EU fondova, a to je „Pomoć pri zapošljavanju kroz izvaninstitucionalnu skrb o ovisnim članovima obitelji”, dakle da se pomogne ljudima da izađu na tržište rada, da ih se odmjeni i da se preuzme skrb o tim starim i nemoćnima.”
Dodala je i što se tiče zdravstvenih programa tu će biti edukativne radionice, jer je važna prevencija i liječnik bi trebao biti zadnji kojem ćemo otići, a prije toga treba poduzeti sve da što kasnije odemo tom liječniku. Također, bit će i radnoterapeutske radionice, javno –zdravstvene akcije, te posudionica pomagala.
Predsjednica Vlak skrenula je i pozornost na upitnik koji se nalazi u „oblačiću” na njihovom promotivnom panou: „On je namijenjen za sve udruge i pojedince koji mogu „donijeti” svoju ideju ili program projekata za međusobnu suradnju, a sve u cilju podizanja zdravstvenih i socijalnih usluga pojedincu, je svi mi gledamo na zdravstvo kroz optiku, prvo idem doktoru. Međutim, pogledajmo to kroz jednu drugu leću, učinimo sve, prevenciju, edukaciju i onda kada je to nešto što baš struka mora odraditi i da rasteretimo taj sustav. To je naš cilj.”
Udruga „Naš život“, također, provode i projekt „Oživljavanje u zajednici” koji je dio nacionalnog projekta „Spasi život”, kojeg provode Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Hrvatski zavod za hitnu medicinu, a u Petrinji je suradnik na tom projektu dr. Adis Keranović, koji je kazao kako imaju dva cilja: „Prvi cilj je edukacija građana o tome kada pozvati Hitnu medicinsku službu i na koji način ona funkcionira u Republici Hrvatskoj, a drugi cilj projekta je edukacija građana o osnovnim mjerama održavanja života i upotrebi automatskog vanjskog defibrilatora. Grad Petrinja je to prepoznao i zahvaljujući Udruzi „Naš život” uspjeli smo nabaviti dva uređaja. Taj uređaj ovdje nije postavljen radi „šminke”, nego tek nakon što su građani educirani, što znači da njih veliki broj danas zna kako koristiti taj uređaj, upotrijebiti ga u slučaju da im se desi nekakva situacija da osoba ne diše i nema pulsa, da znaju kako reagirati i kako pružiti osnovne mjere održavanja na životu.”
Glavni inicijator i promicatelj poboljšanja zdravstvenog standarda u svom gradu gradonačelnik Darinko Dumbović prigodom otvorenja „Kuće zdravlja“ naglasio je: „Smatram kako je „Petrinjska kuća zdravlja” nešto posebno, nešto što na kraju mora senzibilizirati javnost i povesti računa o onome što je najvažnije, a to je zdravlje, koje je danas ključna tema svih generacija koje su u našem podneblju. Kada smo išli ovom idejom, sa strategijom razvoja Grada, onda smo stavili i zdravstvene akcije. U njima smo pokušali vidjeti što se dešava i svaka akcija je dala, na neki način, lošu poruku, jer smo došli do saznanja da je obavezno netko bio jako bolestan. To je bila poruka i indikator kada smo rekli kako moramo napraviti više akcija, odnosno „Petrinjsku kuću zdravlja” koja upravo daje standard i nadgradnju života građana Petrinje.”