Bračna stečevina
Početna › Forumi › Obiteljsko pravo › Bračna stečevina
Označeno: Bračna stečevina
- This topic has 12 odgovora, 8 sudionika, and was last updated prije 6 dana, 16 sati by Danijela.
-
AutorPostovi
-
-
2. prosinca 2014. u 09:17 #2724
Već 13g. živim sa suprugom u kući koju su sagradili njeni roditelji i njena baka. U njoj smo počeli živjeti još prije braka, ulagali smo u kuću, ja sam podigao kredit i prodao svoj automobil kako bi ju opremili i renovirali(plasticna stolarija i centralno grijanje). 2008 g podigao sam drugi kredit kako bi se sredili papiri za kuću i pomočnu zgradu(kuća nije bila ucrtana a pomočni objekt nije imao nikakve papire, napravljen je geodetski elaborat i projekt izvedenog stanja). Tek po ishodjenju svih dokumenata 2009g. supruga je od svojih roditelja darovanjem dobila 1/2 nekretnine a za drugu 1/2 nekretnine je sa bakom potpisala ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju. Po smrti bake u ozujku ove godine supruga je postala vlasnikom nekretnine u cijelosti. Ostatkom kredita 2009g izvrsena je renovacija kuce i dvorista. Trenutno (od 10 mjeseca ove godine) smo ja i supruga u fazi rastave.
Moje pitanje: moze li se nekretnina u kojoj živimo smatrati bračnom stečevinom u kojoj bi ja i supruga imali jednake dijelove, s obzirom da je u kucu ulagano od 2001g. do sada iskljucivo kreditima koje sam ja podizao, otplacivao i jos otplacujem i sto sam se o baki brinuo čak i više od supruge koja je s njom imala potpisan ugovor o dosmrtnom ulaganju. -
3. prosinca 2014. u 02:47 #2725
Poštovani;
Nakon rastave braka moguće je pokrenuti parnicu za utvrđenje i diobu bračne stečevine, u kojoj svaki od bračnih drugova ima pravo na polovinu imovine stečene radom za vrijeme trajanja braka. Pravo podići tužbu za utvrđenje i diobu bračne stečevine ne zastarijeva.Pri tome je važno napomenuti da je bračna stečevina samo ona imovina stečena radom za vrijeme trajanja braka. Ostala imovina koja nije stečena radom, kao što je npr. darovana ili naslijeđena imovina, ne ulazi u bračnu stečevinu. Znači imovina u 1/2 dijela koju je Vaša supruga stekla temeljem pravnog posla – darovanja predstavlja njezinu vlastitu imovinu te Vi nemate pravo na diobu tog dijela. Pošto obiteljska kuća ne predstavlja bračnu stečevinu kako je gore navedeno, Vi imate pravo na povrat uloženog u “tuđu” nekretninu, koje pravo zastarijeva u roku od 5 godina od izvršenog ulaganja. Posebno napominjemo kako je ulaganja potrebno dokazati (u pravilu računima koji glase na Vas, ugovorom o kreditu kojeg ste podigli za adaptaciju interjera kuće i sl. ), a za povrat tih ulaganja potrebno je podići tužbu pred nadležnim sudom. Savjetujemo Vam da sa suprugom sklopite ugovor o diobi bračne stečevine ako je to moguće, kako biste izbjegli dugotrajne sudske sporove.
A što se tiče dijela nekretnine koju je Vaša supruga stekla ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju kazujemo Vam sljedeće.
Imovina koju dobije jedan bračni drug na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ulazi u bračnu stečevinu jer je stečena davanjem uzdržavanja primatelju uzdržavanja, dakle radom ili prihodima od rada bračnih drugova, bez obzira što je samo jedan od njih ugovorna strana takvog Ugovora. U tom dijelu pravo ostvarujete.Ukoliko imate dodatnih pitanja slobodno kontaktirajte Tim PGP-a Sisak…
S poštovanjem;
Danijela Žmukić
dipl.iur -
20. lipnja 2015. u 20:50 #3268
Postovani,
Za vrijeme trajanja braka usla sam u otkup stana od drzavnog poduzeca ciji sam jos uvijek zaposlenik na dugogodisnju otplatu koja jos uvijek nije u potpunosti otplacena. Stan glasi na mene (suprugu) 1/1. S obzirom da smo se razveli samo pravnim putem bez podijele imovine uz njegovu usmenu izjavu bez svjedoka da nema potrazivanja od moje strane, ali se ne zeli iseliti iz stana, niti ista potpisati. Zanima me koje su pravne regule kako bih primorala bivseg supruga da se iseli s obzirom da kredit za stan sam otplacivala iskljucivo ja, te financirala bilo kakvo ulaganje u odrzavanje istog. Kako pravnim postupkom izbjeci isplatu ili podijelu imovine za koju imam dokaze o financiranju nekretnine samo s moje strane. S obzirom da smo razvedeni vec 5 godina, a bivsi suprug i dalje ne zeli iseliti iz stana, pa me takodjer zanima da li se on smije zadrzavati u mom stanu dokle god nije rijeseno pitanje bracne stecevine? Postoje li kakve sankcije protiv mene ukoliko samo promijenim bravu na ulaznim vratima i time mu sprijecim ulazak u moj stan? Te da li moze traziti pola nekretnine nakon sto darovnim ugovorom darujem nekretninu kceri?
Unaprijed zahvaljujem.
-
24. lipnja 2015. u 10:32 #3269
Poštovana;
Usmena Izjava sad već bivšeg supruga bez svjedoka nije validna znači usmena izvaja bez nazočnosti dvaju svjedoka ne može se upotrijebiti kao dokazno sredstvo u budućoj parnici. Morate krenuti u sudski postupak podnošenjem tužbe za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.
Ukoliko se radi o imovini koju su stranke kao bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice, tada činjenica da ste se na na imovinu stana uknjižili kao vlasnik u 1/1 dijela, ne dovodi u pitanje pravno svojstvo ove imovine niti dovodi u pitanje suvlasnički udjel bivšeg supruga na toj imovini, ako stranke nisu drugačije ugovorile.“ – Odluka Vrhovnog suda RH.
Koliko Vaš suprug vremenski prebiva u tom stanu niste naznačili…jer zakon posebno štiti posjed. U tom smislu ne možete jednostavno promijeniti bravu niti ga „istjerati“ iz stana. Kada bi to napravili, on bi imao zakonsko pravo podignuti tužbu radi smetanja posjeda, koji bi vrlo vjerojatno dobio. Međutim, zakon štiti pravo vlasnika-u ovom slučaju Vas i to u mjeri većoj od posjeda.Prema tome, ukoliko želite da se Vaš suprug se iseli zakonskim putem, potrebno je podignuti tužbu radi iseljenja.Napominjemo da je taj parnični postupak vrlo dug i spor i da Vaš bivši surpug svo to vrijeme dok postupak traje može prebivati u tom stanu /do trenutka zaprime presude/.A, kada dobijete presudu kojom se Vašem bivšem suprugu nalaže iseljenje, a on se opet ne želi dobrovoljno iseliti, potrebno je još pokrenuti postupak ovrhe radi iseljenja. To je konačni prisilni postupak iseljenja. Savjetujemo Vam da se probate mirno dogovoriti oko iseljenja ako je to moguće obzirom na okolnosti, jer sudski put radi iseljenja je nažalost dugotrajan i zasigurno će pridonijeti pogoršanju već narušenih odnosa u obitelji.
A što se tiče potraživanja pola nekretnine nakon što nekretninu darujete kćeri…bivši suprug u pravilu može potraživati pola…Isti može potraživati novčanu naknadu ali tada mora tužiti i Vas i kćer.Ne znam da li bi on to učinio ako je kćer zajednička?!Svako dobro; te lijep pozdrav!
Danijela Žmukić
dipl.iur.- Ovaj odgovor je promijenjen prije 9 godina, 2 mjeseci od strane Danijela.
-
18. prosinca 2015. u 11:45 #3650
Pitanje vezano za bračnu stečevinu.
Suprug i ja se rastajemo već mo zatjev predali sad čekamo socijalno pa da možemo na sud.
Zanima me kako podjela imaovine, imamo auto na moje ime i auto na njegovo ime i kuću zajedno ona je pod hipotekom od banke . Kako se riješava podjela, da li sudom ili kod javnog bilježnika . Mi bi se dogovorili auto svakom svoj a kuća po pola -
16. siječnja 2018. u 14:53 #4440
Poštovana;
Morate podnijeti tužbu za podijelu bračne stečevine, ista se podnosi nadležnom sudu prema mjestu prebivališta.
Svako dobro.
PGP Sisak -
13. siječnja 2023. u 09:44 #4888
Imam nekoliko pitanja u vezi diobe bracne stecevine za koja trebam pravni savjet.
Supruga i ja vracamo se u RH, nemamo djece. Vec smo sporazumno kod Javnog Biljeznika napravili ugovor o diobi bracne stecevine u kojem je za pravo na stan jednom bracnom drugu isplacena trzisna vrijednost polovice stana drugom bracnom drugu.
Posto cemo barem u pocetku iza povratka u RH ici na razlicitim adresama a zelimo izbjeci rastavu, mi bi htjeli kod Javnog Biljeznika sporazumno napraviti ugovor o diobi nase gotovine, sto je u nasem slucaju jasno i logicno: imamo obadvoje racune u svoje ime u istoj banci u RH i polovica nase stecevine u gotovini je na jednom i na drugom racunu. Dali je moguce da Javni Biljeznik da pravnu snagu za ovakav ugovor, naravno bez prava na kasniju izmjenu ili umjesto javnog biljeznika dioba nefiksne stecevine (gotovine) mora ici kroz proces rastave braka, sto bi mi htjeli izbjeci ako je moguce ne samo zbog traume vezane za taj proces nego i zbog toga sto bi gotovina morala biti zamrznuta u banci na ko zna koliko mjeseci.
Dali Javni Biljeznik mora biti iz mjesta gdje pocetna adresa supruge ili moja pocetna adresa ce biti ili mi to mozemo uraditi jednostavno skupa i potpisati npr. u Zagrebu; da li je vazno odakle mora biti javni biljeznik za ovakav ugovor?
Procitao sam da Javni Biljeznik pored naplate naknade u drzavni proracun ima pravo i na osobnu nagradu za svoj posao, u ovom slucaju ugovor o diobi bracne stecevine, koja ovisi o iznosu gotovine u ugovoru, sto moze bili relativno malo ili previse, mozda skuplje nego sporazumna rastava?
S postovanjem,
Zvonko
-
27. svibnja 2023. u 21:52 #4942
Pozdrav.
Otac je umro prije 1 godinu. Naslijedili smo 10% obiteljske kuće, to je sada na sestri. Baka (očeva mama) ima 90% vlasništva kuće. Dala je sestru na sud za razvrgnuće suvlasništva. Baka u kući živi sama jer nas je sve otjerala nakon očeve smrti. Zanima me sljedeće: da li imamo pravo na povrat uloženih sredstava za obnovu kuće ( fasada, potkrovlje, namještaj u prizemlju) za što naša majka još uvijek plaća kredit od +100€ mjesečno? Čak smo načuli da imamo pravo na povrat plaćanih režija (otac plaćao 25 godina) zanima me da li je to istina. Stavljanje fasade je bilo prije cca 17 godina, potkrovlje prije 10ak godina. Novi namještaj kupljen prije 6 godina. Za namještaj imamo račune, a za sve ostalo imamo svjedoke koji su spremni ići na sud ako bude potrebno . I zanima me što i kako s tužbom za nanešene psihičke i duševne boli? Imamo svjedoke i dokaze da nas je tik nakon očeve smrti tjerala iz kuće itd. Hvala -
11. prosinca 2023. u 22:51 #4987
Poštovani, pred razvodom sam od supruga pa Vas molim za pomoć oko sljedećeg:
1)Je li točno sljedeće: brak i bračna zajednica nisu istovjetni pojmovi. Bračna zajednica može trajati isključivo za vrijeme trajanja braka, a za postojanje bračne zajednice bitno je postojanje volje bračnih drugova u cilju ostvarivanja i dijeljenja životnih sadržaja, čak i ako faktički žive odvojeno. Moguća je i suprotna situacija, da bračni drugovi faktički žive na istoj adresi, ali više ne ostvaruju i ne dijele životne sadržaje, primjerice ne komuniciraju, imaju odvojeno domaćinstvo, plaćaju posebno režijske troškove i sl., iz čega proizlazi da je bračna zajednica prestala.
2) Ako je gore navedeno točno, da li to znači da prilikom razvoda u raspodjelu bračne stečevine ulazi samo imovina stečena tijekom trajanja BRAČNE ZAJEDNICE, a ne tijekom cijelog BRAKA?
3) Ako je navedeno pod točkom 2 točno, KAKO se prilikom razvoda dokazuje trenutak tj. vremensko doba kada je faktički prestala postojati bračna zajednica?
4) Da li sudska praksa prilikom donošenja odluke o raspodjeli bračne stečevine kod razvoda uzima u obzir situacije kad jedan supružnik svjesno i namjerno minimalno sudjeluje u zajedničkim troškovima tijekom braka (npr. troškovi oko zajedničke djece, režije domaćinstva u kojem supružnici žive, trošak godišnjih odmora, polica štednog osiguranja zajedničke djece, medicinski troškovi zajedničke djece i slično) i ignorira sva upozorenja drugog supružnika o potrebi barem djelomičnog/povremenog sudjelovanja u npr. plaćanju režija, uključujući i ignoriranje i podsjećanje na obavijesti komunalnih tvrtki o ovrhama u slučaju daljnjeg neplaćanja računa), pritom zapravo samo iščekujući da drugom supružniku prekipi te da isti pokrene razvod? A taj drugi supružnik ujedno na kraju ipak plati sve režije jer ne želi da u domaćinstvu npr. bude isključen plin zbog neplaćenih računa.
5) Ako je navedeno pod točkom 4 točno, KAKO drugi supružnik dokazuje takvo trajno ignorantsko ponašanje prvog supružnika? Jesu li to npr. bančini ispisi kao potvrda o tome TKO u zadnjih X godina braka plaća režije i ostale gore spomenute troškove?Unaprijed hvala,
Marijana Z. -
12. prosinca 2023. u 14:24 #4988
Poštovana,
Brak je Obiteljskim zakonom definiran kao životna zajednica žene i muškarca.
Ovdje ste vjerojatno mislili na tu životnu zajednicu gdje partneri ostvaruju ekonomsku i emocionalnu zajednicu.
Bračna stečevina je imovina koju bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.
Dokazivanje bračne zajednice nije definiran, kao ni njezino dokazivanje nastanka tako da u sudskom postpupku potrebito je to dokazivati npr. uz svjedoke rčn što ste naveli.Isto tako bračni partneri u braku su ravnopravni, dužni su biti vjerni, uzajamno se pomagati npr. kad jedan bračni drug je nezaposlen,uzdržavanju djece.
Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu drugačije ugovorili..npr. predbračnim ugovorom. Suprotno dokazujte u sudskom postupku.
Prva Vaša radnja je pokrenuti parnicu za razvod braka.
Lp
PGP Sisak -
7. siječnja 2024. u 18:42 #4998
Pozdrav,
imam jednostavno pitanje na koje vjerujem da odgovor nije baš jednostavan, ali ipak molim 4-5 stručnih rečenica: KAKO se tijekom sudskog procesa izračunava ukupna bračna stečevina koja je onda predmet podjele između supružnika? Da pojasnim riječ KAKO – koje su to metode (sudski vještaci? prosječne vrijednosti plaće/troškova života/dosadašnjih razvoda u RH u zadnjih X godina na razini države/županije/grada?….) i koji su izvori podataka (firme u kojima supružnici rade? FINA? banke u kojima supružnici imaju tekući račun? HZMO gdje se vidi u radnoj knjižici tko od nas je koliko vremena tijekom braka bio u radnom odnosu?).
Moj konkretan slučaj: suprug i ja smo pred razvodom nakon skoro 20 godina braka. Stjecajem okolnosti nemamo vlastitu nekretninu nego cijeli brak živimo u kući rođakinje. Imamo svatko svoj auto. Zadnjih 4-5 godina imamo potpuno razdvojene financije pa dio kupujem ja od svoje plaće, a dio on od svoje. Ja 10tak godina braka nisam radila pa je tada suprug gotovo samostalno financirao troškove za cijelu obitelj (imamo 2 djece). Suprug svo to vrijeme plaća i neke zajedničke troškove, npr. našu zajedničku policu životnog osiguranja i policu štednog osiguranja za svako naše dijete (nisam sudjelovala u tim plaćanjima). Tijekom braka nismo imali drugih izvora prihoda osim plaće. KAKO će sada iz svega toga sud reći „OK, vaša bračna stečevina iznosi XY €“?
S obzirom da sigurno nisam jedina koju ovo zanima, najljepše molim da ovu temu ne zagađuju trolovi s komentarima „tko ti je kriv kad si krivog odabrala“ i tzv. stručnjaci s komentarima „probajte se dogovoriti“ (nećemo se uspjeti dogovoriti) ili „članak X zakona tog i tog kaže tako i tako“. U zakonima piše to što piše, a dobronamjerne praktične znalce molim da se koncentriraju na suštinu i ukratko pojasne KAKO sud u praksi donosi odluku odnosno zaključak koliko iznosi bračna stečevina proizašla iz našeg braka.
Marijana
-
9. rujna 2024. u 14:50 #5164
Pozdrav!
Pitanje u vezi bračne stečevine/vlastite imovine:
Kćer je vlasnik nekretnine-stana, čiju kupnju su u stvari zajednički financirali roditelji koji su u braku. Ako kćer darovnim ugovorom prenese vlasništvo na nekretnini na oca, hoće li to tada biti njegova vlastita imovina ili će biti bračna stečevina? -
11. rujna 2024. u 08:23 #5165
Poštovana,
To će biti njegova vlastita imovina. Sve što je nasljeđeno ili darovano predstavlja vlastitu imovinu.
lp
PGP Sisak
-
-
AutorPostovi
- Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.
Forum
Novo u Forumu
-
HRT ovrha
od strane Zeljka
prije 1 tjedana, 6 dana
-
Pripravnik
od strane Pero86
prije 3 tjedana, 1 dana
-
Facebook grupa Are we dating the same guy? Europe, EU
od strane deocrystalzg
prije 3 tjedana, 6 dana
-
Djeca
od strane Ana1234
prije 1 mjeseci
-
Vlasništvo
od strane IvanaB
prije 1 mjeseci, 1 tjedana
Pretraga Foruma
Forumi
Najčitanije u Forumu
- Stambeno pitanje na PPDS-u od strane Slobo-Danka
- trebam pravni savjet – hitno od strane nina11111
- Bračna stečevina od strane pepermint
- Ovrha od strane Matea
- Povreda službene dužnosti od strane ifiles