Darovni ugovor i njegovo poništavanje
Početna › Forums › Vlasništvo i stambeno zbrinjavanje › Darovni ugovor i njegovo poništavanje
Označeno: DAROVNI UGOVOR
- This topic has 5 replies, 5 voices, and was last updated 9. siječnja 2018.13:32 by vdvorscak.
-
AutorPostovi
-
-
30. travnja 2015. at 08:56 #3148
Poštovani,
situacija je sljedeća. Moj dečko je darovnim ugovorom od svog oca dobio zemljište sa kućom (u kojoj žive njegovi roditelji, sestra, on i odnedavna ja). Razlog zašto je kuću dobio samo on (a ne i njegova sestra) jest taj da je njegov otac imao dugovanja zbog kojeg bi izgubili kuću-međutim, moj dečko je podigao kredit i otplatio sve dugove te mu je zauzvrat otac prepisao kuću preko darovnog ugovora. Moramo napomenuti da je kuća legalizirana tek u 1.mjesecu 2015., a legalizaciju je također platio trenutni vlasnik (moj dečko) te je ulagao u kuću. Ono što nas muči je njegova majka koja nam konstantno prijeti da će tražiti svoj dio bračne stečevine, tj.svoju polovicu kuće. Zanima nas može li ona to zbilja dobiti? Kuća je građena tijekom braka (i ne rastaju se, nego se samo nama želi inatiti) no kredit za kuću je digao muž, a zahvaljujući njihovom sinu, ta kuća još stoji i legalizirana je. Čula sam da se darovni ugovor može poništiti, no mi ne tražimo da se oni isele iz kuće, nego samo želimo živjeti u miru, bez tužbi i prijetnji njegove majke.
-
30. travnja 2015. at 13:37 #3149
Poštovana;
Da bi majka Vašeg dečka krenula u sam sudksi postupak ulaganjem tužbe za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine brak između nje i supruga mora biti razveden.Točnije presuda o razvodu mora imati klauzulu pravomoćnosti.
Ugovor o darovanju pobijati se može iz općih razloga nevaljanosti ugovora, a može se i opozvati iz posebnih razloga koji vrijede samo za darovne ugovore (nezahvalnost daroprimca, osiromašenje darovatelja i sl.)a svi su predviđeni Zakonom o obveznim odnosima.
Otac Vašeg dečka može opozvati darovanje ako je došlo do osiromašenja darovatelja do te mjere da nema sredstava za redovno uzdržavanje, zbog grube nezahvalnosti obdarenika.Rok za opoziv darovanja je godinu dana od saznanja razloga opoziva.
Ako Vas i dečka njegova majka uznemirava možete podnijeti nadležnom općinskom sudu prijedlog za izdavanje zaštitne mjere zabrane uznemiravanja.Lijep pozdrav;
Danijela Žmukić- Ovaj odgovor je promijenjen Prije 9 godina, 7 mjeseci od strane Danijela.
-
6. srpnja 2015. at 00:18 #3273
Poštovanje, darovni ugovor kojim je moj bivši suprug prenio nekretninu na mene, jer je uistinu i moja posebna imovina, a na njega je glasio samo fiktivno, tužbom od strane RH (poništenje bespravne pravne radnje), je poništen, presudom Općinskog Suda, te isto tako i Županijski Sud je odbio žalbu u cijelosti, i stan vraća na bivšeg supruga, kako bi Porezna uprava mogla pokrenuti ovrhu i naplatiti dugovanja koje bivši suprug ima. U stanu živimo ja i dvoje djece. U žalbama sam tvrdila da je stan moja posebna imovina, međutim nisu htjeli saslušati svjedoke. Uz žalbu sam priložila i kupoprodajni ugovor od mojeg oca, gdje se vidjelo da smo prodali njegov stan i nakon dva mjeseca kupili ovaj stan.
Nakon odbijanja žalbe od Županijskog Suda, predala sam reviziju, no ona ne odgađa izvršenje ovrhe. Ovrha još nije pokrenuta, i još sam uvijek ja upisana u ZK kao vlasnik stana.
Molim da mi kažete da li postoji način da spasim stan, odnosno kako je moguće da niti jedan Sud ne prizna ako ništa drugo da je stan kupljen za vrijeme trajanja braka, te da sam ako ništa drugo vlasnik pola stana?
Molim Vas koga da tužim? Koji sudski proces da pokrenem?
Kojim tempom ide cijeli postupak?
Molim pomoziteHvala puno
A. -
15. veljače 2016. at 13:46 #3765
Poštovani,
trebao bih darovnim ugovorom dobiti zemljište sa starom kućom. Darivatelj želi uvjetovati što mogu rušiti, što graditi i u koju namjenu. Ja namjeravam prenijeti sve na vlastitu firmu, napraviti kuću na mjestu postojeće, a u ostatku zemljišta nekoliko apartmana. Da li darivatelj može opozvati ili poništiti darovni ugovor ako ja radim nešto što on ne želi da gradim?Hvala!
-
15. veljače 2016. at 15:39 #3766
Poštovani/e;
U Vašem slučaju radi se o posebnoj vrsti ugovora o darovanju.
Darovanje s nametom- jest ugovor o darovanju u koji je unesen uglavak, kojim se obdarenik obvezuje da u korist darovatelja, treće osobe, u javnom ili vlastitom interesu izvrši određenu radnju ili se od nje uzdrži. Osim darovatelja, ispunjenje nameta mogu zahtijevati i njegovi nasljednici, kao i nadležno državno tijelo ako je određen u nekom javnom interesu. Međutim da bi mogao zahtijevati ispunjenje nameta darovatelj mora prethodno ispuniti svoju činidbu, dakle mora predati dar obdareniku. Ne ispuni li obdarenik namet, darovatelj mu ostavlja dodatni primjereni rok, pa ako ni u tom roku ne dođe do ispunjenja nameta, darovatelj ima pravo na raskid ugovora i povrat dara.
Obdarenik ima pravo odbiti ispunjenje nameta, ako se odnosi na protupravnu radnju, kao i u slučaju kada dar ne pokriva troškove ispunjenja nameta. Osim toga obdarenik se može osloboditi ispunjenja nameta povratom dara, ali ne u slučaju kada je ispunjenje nameta u javnom interesu.Svako dobro želi Tim PGP Sisak
Danijela Žmukić
dipl.iur. -
9. siječnja 2018. at 13:32 #4439
Poštovani,
vlasnik sam stana, dobiven je nasljedstvom. sad, ja bi pola stana prepisao na suprugu.
da li je to moguće darovnim ugovorom?
plaća li se porez i koliko?
LP
-
-
AutorPostovi
- Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.
Forum
Novo u Forumu
-
HRT ovrha
by Zeljka
4. rujna 2024.10:43
-
Pripravnik
by Pero86
26. kolovoza 2024.12:11
-
Facebook grupa Are we dating the same guy? Europe, EU
by deocrystalzg
21. kolovoza 2024.14:37
-
Djeca
by Ana1234
13. kolovoza 2024.10:52
-
Vlasništvo
by IvanaB
9. kolovoza 2024.14:19