Otkaz
Početna › Forums › Radna prava › Otkaz
- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 18. svibnja 2016.14:34 by Danijela.
-
AutorPostovi
-
-
16. svibnja 2016. at 19:54 #3842
Poštovani,
zaposlena sam 6 godina kao stručni suradnik u 2 osnovne škole i želja mi je dati otkaz 1.6.2016. Nemam novi posao. Razlog je preseljenje u drugi grad. Koliki je otkazni rok koji moram odraditi budući da se Kolektivni ugovor i ZOR razlikuju po tome? U ugovorima o radu nije određeno. Imam li pravo na godišnji odmor budući da dajem otkaz 1.6.? Ako da, da li cijeli godišnji ili? Inače sam ostvarivala pravo na 26 dana godišnjeg odmora. Moja ideja je bila dati otkaz, odraditi otkazni rok i zatražiti naknadu za neiskorišteni godišnji, je li to za mene najbolja moguća opcija?
Unaprijed se zahvaljujem
Lp- Ova tema je promijenjena Prije 8 godina, 8 mjeseci od strane Mila22.
-
18. svibnja 2016. at 14:34 #3844
Poštovana;
Kada radnik otkazuje Ugovor o radu a to je kod Vas slučaj otkazni rok je mjesec dana.
Vi se možete i nagoditi s poslodavcem da ne radite za vrijeme otkaznog roka i da Vam se za to vrijeme priznaje radni staž i plaća naknadu kao da ste radili.Jedino ako ne dolazite na posao za vrijeme trajanja otkaznog roka onda nemate pravo na troškove prijevoza /od / do posla/.
Pošto Vam radni odnos prestaje prije 1. srpnja, imate pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora. To znači da imate pravo na jednu dvanaestinu godišnjeg odmora za svaki mjesec dana rada u ovoj godini. Dakle, imate pravo na pet dvanaestina godišnjeg odmora. Pri tome se kod izračunavanja razmjernog godišnjeg odmora najmanje polovica dana zaokružuje na cijeli dan.
Poslodavac Vam je dužan, prije otkaza, omogućiti korištenje godišnjeg odmora u njegovom razmjernom dijelu ali moramo napomenuti godišnji odmor se ne računa u otkazni rok.Opcija koju Vi navodite takodjer je moguća. Možete potraživati od poslodavca isplatu naknadu za neiskorištene dane godišnjeg odmora razmjerno broju dana neiskorištenog godišnjeg odmora.
Vezano uz Vašu ideju davanja otkaza kazujemo sljedeće: kada radni odnos prestaje Vašom voljom ili ti krivnjom nemate pravo na novčanu naknadu s Zavoda za zapošljavanje.
Možete potraživati sporazumni prestanak radnog odnosa jer u tom slučaju pravo na novčanu naknadu imate ako je do njega došlo zbog preseljenja bračnog druga u drugo mjesto prebivališta, odnosno promjene prebivališta iz zdravstvenih razloga.
Svako dobro.
Tim PGP Sisak
Danijela Žmukić
dipl.iur.- Ovaj odgovor je promijenjen Prije 8 godina, 8 mjeseci od strane Danijela.
-
-
AutorPostovi
- Morate biti prijavljeni kako bi mogli odgovoriti na ovu temu.
Forum
Novo u Forumu
-
HRT ovrha
by Zeljka
4. rujna 2024.10:43
-
Pripravnik
by Pero86
26. kolovoza 2024.12:11
-
Facebook grupa Are we dating the same guy? Europe, EU
by deocrystalzg
21. kolovoza 2024.14:37
-
Djeca
by Ana1234
13. kolovoza 2024.10:52
-
Vlasništvo
by IvanaB
9. kolovoza 2024.14:19