Josipa
Kreirani odgovori na forumu
-
AutorPostovi
-
Josipa
KljučonošaPoštovani,
vezano za vaš upit da li će nakon vas vaši nasljednici biti dužni vraćati iznos primljenog doplatka za pomoć i njegu, navodimo da neće jer se u odnosu na doplatak za pomoć i njegu ne stavlja zabilježba na nekretnine već je to isključivo socijalni institut temeljem vašeg oštećenja zdravlja (invaliditeta). Zabilježba se temeljem čl. 293.Zakona o socijalnoj skrbi stavljan na temelju pravomoćnog rješenja o priznavanju prava na zajamčenu minimalnu naknadu, uslugu organiziranog stanovanja i uslugu smještaja, osim usluge smještaja u kriznim situacijama. Dakle, za ta socijalna prava se vrši upis zabilježbe tražbine u zemljišnim knjigama na nekretninama koje su u vlasništvu odraslog korisnika, u korist Republike Hrvatske, na prijedlog nadležnog državnog odvjetništva.
S poštovanjem
PGP SisakJosipa
KljučonošaPoštovana,
u skladu s odredbama čl.18.Zakona o porezu na promet nekretnina, javni bilježnik po ovjeri potpisa na ispravi o prodaji ili drugom načinu otuđenja nekretnina ili po sastavljanju javnobilježničkog akta, a najkasnije u roku od 30 dana OBAVEZAN je jedan primjerak isprave uz podatak o osobnom identif.broju sudionika postupka, dostaviti Poreznoj upravi na području na kojem se nekrentina nalazi.Kako to JB nije napravio, a niti vi u roku od 30 dana, potrebno bi bilo isto napraviti sada. Što se tiče poništavanja darovnog ugovora, isto bivši suprug može napraviti samo kroz parnicu, ali zbog grube nezahvalnosti vas kao daroprimateljice. U svakom slučaju savjetujemo da odete u Poreznu upravu i prijavite promet nekretnina i pri tome predočite ugovor o darovanju i ako u međuvremenu dobijete sudsko rješenje o uknjižbi, također predočite isto.Josipa
KljučonošaPoštovani,
u vezi kupnje stana pošaljite nam malo više informacija u vezi kupoprodaje tj. informaciju tko je naslijedio stan, da li time mislite na prodavatelj? Na čiju suprugu ste mislili kada ste naveli da supruga ne treba potpisivati naslijeđenu imovinu. Predugovor i ugovor potpisuje prodavatelj vlasnik s kupcem. Možete nam se javiti i putem maila:
pgp-sisak.crpsisak.hr
S poštovanjemJosipa
KljučonošaVezano za vaš upit u vezi bračne stečevine upućujemo Vas da se ovo pitanje uređuje prema odredbama Obiteljskog zakona (NN 103/15), koji u svom čl. 36. propisuje da je bračna stečevina imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe od te imovine, da je dobitak od igara na sreću i imovinska korist od autorskog prava i njemu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice također bračna stečevina, da su bračni drugovi u jednakim dijelovima suvlasnici bračne stečevine, ako nisu to drugačije ugovorili (predbračni ugovor).
Za određenje bračne stečevine bitno je trajanje bračne zajednice, a ne braka tj. prema Obit.zakonu svaki od bračnih drugova suvlasnik je u polovici na bračnoj stečevini čija su osnovna obilježja: rad, trajanje bračne zajednice i predmet bračne stečevine.
Postupak utvrđenja i podjele bračne stečevine je poseban postupak i ne može se o podjeli zajedničke imovine (bračne stečevine) odlučivati u postupku razvoda braka, s tim da zahtijevati provedbu takvog postupka možete paralelno s postupkom razvoda braka ili kasnije i takvo potraživanje ne zastarijeva.
Dakle, zajednička imovina se može podijeliti dogovorom tj. nagodbom ili sudskim postupkom u kojem se donosi odluka (presuda), uz napomenu da takvi postupci dugo traju i obično su dosta komplicirani.
Osim zajedničke imovine bračni drugovi imaju i vlastitu imovinu (čl. 39. Obit.zakona), a vlastita imovina je imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka i ta imovina ostaje njegova vlastita. Vlastita imovina je i ona imovina koju je brač.drug stekao tijekom braka, ali po pravnom temelju različitom od rada (npr.nasljeđivanjem, darovanjem) i ta imovina je njegova vlastita imovina tj. ne smatra se bračnom stečevinom. Vlastita imovina je i imovina koju je brač.drug stekao nakon prestanka bračne zajednice bez obzira na pravni temelj stjecanja, njegovo autorsko djelo te stvari i prava koja mu pripadnu nakon razvrgnuća bračne stečevine ili pojedinog prava iz bračne stečevine na temelju bračnog ugovora ili odlukom suda.
Dakle, iako ste živjeli u kući koju je suprug naslijedio od roditelja ipak ste tu kuću zajednički održavali, možda adaptirali, uređivali i time ste nešto zajednički radili odnosno ulagali te po toj osnovi taj rad i to zajedničko ulaganje predstavlja bračnu stečevinu (pa bi tu mogli tražiti npr. isplatu). Nepovratna sredstva za adaptaciju postrojenja u sklopu kuće, ako su ostvarena tijekom trajanja bračne zajednice, također su zajednička imovina tj. bračna stečevina.
Ukoliko Vaš suprug ne želi dogovor oko utvrđivanja i podjele bračne stečevine možete pokrenuti sudski postupak vezano za isto, a za koji postupak možete zatražiti besplatno zastupanje ukoliko ste osoba slabijeg imovnog stanja, za što se zahtjev podnosi u Uredu državne uprave, prema Vašem prebivalištu.
S poštovanjem,Josipa
KljučonošaPoštovana,
u vezi vašeg pitanja o ostvarivanju prava od burze, ako u slučaju nezadovoljavanja na novom poslu ne ostanete u novoj firmi, dajem vam odgovor da za ostvarivanje prava na novčanu naknadu s HZZ morate ispuniti ove uvjete:
a)uvjet prethodnog rada
b)radni odnos ne smije prestati krivnjom radnika ili njegovom voljom
c)u zakonskom roku se mora prijaviti nadležnom uredu HZZ-a
Uvjet rada: morate imati najamanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.
Nezaposlena osoba ne može ostvariti pravo na NN od HZZ, ako joj je radni odnos prestao:
-zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca
-pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa
-zbog tog što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog odnosno vježbeničkog staža
-zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz) odnosno služ.dužnosti
-zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 3 mjeseca
Pravno na NN ne stječe nezaposlena osoba kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa ako je taj radni odnos trajao kraće od 3 mjeseca, a prethodni radni odnos prestao je na neki od gore navedenih načina. Iznimno, pripada pravo na NN nezaposl.osobi kojoj je radni odnos prestao pisanim sporzumom ako je do prestanka radnog odnosa došlo zbog premještaja bračnog druga u dr.mjesto prebivališta te promjene prebivališta iz zdravstvenih razloga.
Rok za podnošenje prijave HZZ je 30 dana od prestanka radnog odnosa, prestanka bolovanja odnosno rodiljnog dopusa….
Ako zbog opravdanih razloga osoba propusti rok od 30 dana može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od 8 dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije u roku od 60 dana od propuštanja roka.
Prema svemu navedenom bojim se da nećete imati pravo na NN s HZZ-a zbog sporazumnog prekida prijašnjeg radnog odnosa, ali obratite se HZZ-u osobno i to još jednom s njima razmotrite.
Srdačan pozdrav -
AutorPostovi
Forum
Novo u Forumu
-
Doplatak za pomoć i njegu
od strane
Vlado
prije 1 week, 4 days -
Doplatak za pomoć i njegu
od strane
Vlado
prije 1 week, 6 days -
Drugi mirovinski stup
od strane
marina.karadakic@gmail.com
prije 2 months -
Plaćanje stambenog kredita i rezija
od strane
MarinZg
prije 1 year, 2 months -
Ovrha
od strane
Matea
prije 1 year, 3 months
Pretraga Foruma
Forumi
Najčitanije u Forumu
-
trebam pravni savjet – hitno
od strane
nina11111
-
Povreda službene dužnosti
od strane
ifiles
-
Ovrha
od strane
Matea
-
Bračna stečevina
od strane
pepermint
-
što spada u vlastitu imovinu?
od strane
zdenkamarsic