Danijela
Kreirani odgovori na forumu
-
AutorPostovi
-
Poštovana;
To pravo plodouživanja mora biti upisano u vlasničkom listu kao teret te se samim time onemogućava raspolaganje tom nekretninom od strane drugih sem ustupitelja.
Izvršite uvid u vlasnički list.
Poštovana; morate nam dati više informacija i konkretizirati postupak od do… kako bi dobili što kvalitetniji i što ispravniji odgovor.Hvala
Svako dobro;
Danijela Žmukić
dipl.iur.-
Ovaj odgovor je promijenjen Prije 10 godina, 11 mjeseci od strane
Danijela.
Poštovana;
Ono što je ustupljeno nekom ranije..znači ustupljeni dio nasljedstva ne ulazi u ostavinsku masu pri vođenju novog ostavinskog postupka. Izjava o ustupanju je bezuvjetna i neopoziva. Sve ostalo da, te nasljednici imaju pravo nasljeđivanja sukladno Zakonu o nasljeđivanju.
Svako dobro;
Danijela Žmukić
dipl.iur.Poštovani;
Ovdje se radi o čistoj parnici temeljem Kupoprodajnog ugovora, ali samo od bivšeg vlasnika tj. njegovih nasljednika možete tražiti odštetu, jer sadašnji stvarni vlasnik je išao putem povjerenja u zemljišne knjige i time stekao pravo vlasništva…..na žalost, ljudi nisu ni svjesni koliko njihova nepažnja njih same može koštati……..:(
Druga Vam je solucija da razgovarate sa sadašnjim vlasnikom i u duhu dobre volje da Vam istu česticu da putem Ugovora o darovanju i time je vrati.Lijep pozdrav;
Svako dobro!
Danijela Žmukić
dipl.iur.Poštovana;
Usmena Izjava sad već bivšeg supruga bez svjedoka nije validna znači usmena izvaja bez nazočnosti dvaju svjedoka ne može se upotrijebiti kao dokazno sredstvo u budućoj parnici. Morate krenuti u sudski postupak podnošenjem tužbe za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.
Ukoliko se radi o imovini koju su stranke kao bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice, tada činjenica da ste se na na imovinu stana uknjižili kao vlasnik u 1/1 dijela, ne dovodi u pitanje pravno svojstvo ove imovine niti dovodi u pitanje suvlasnički udjel bivšeg supruga na toj imovini, ako stranke nisu drugačije ugovorile.“ – Odluka Vrhovnog suda RH.
Koliko Vaš suprug vremenski prebiva u tom stanu niste naznačili…jer zakon posebno štiti posjed. U tom smislu ne možete jednostavno promijeniti bravu niti ga „istjerati“ iz stana. Kada bi to napravili, on bi imao zakonsko pravo podignuti tužbu radi smetanja posjeda, koji bi vrlo vjerojatno dobio. Međutim, zakon štiti pravo vlasnika-u ovom slučaju Vas i to u mjeri većoj od posjeda.Prema tome, ukoliko želite da se Vaš suprug se iseli zakonskim putem, potrebno je podignuti tužbu radi iseljenja.Napominjemo da je taj parnični postupak vrlo dug i spor i da Vaš bivši surpug svo to vrijeme dok postupak traje može prebivati u tom stanu /do trenutka zaprime presude/.A, kada dobijete presudu kojom se Vašem bivšem suprugu nalaže iseljenje, a on se opet ne želi dobrovoljno iseliti, potrebno je još pokrenuti postupak ovrhe radi iseljenja. To je konačni prisilni postupak iseljenja. Savjetujemo Vam da se probate mirno dogovoriti oko iseljenja ako je to moguće obzirom na okolnosti, jer sudski put radi iseljenja je nažalost dugotrajan i zasigurno će pridonijeti pogoršanju već narušenih odnosa u obitelji.
A što se tiče potraživanja pola nekretnine nakon što nekretninu darujete kćeri…bivši suprug u pravilu može potraživati pola…Isti može potraživati novčanu naknadu ali tada mora tužiti i Vas i kćer.Ne znam da li bi on to učinio ako je kćer zajednička?!Svako dobro; te lijep pozdrav!
Danijela Žmukić
dipl.iur.-
Ovaj odgovor je promijenjen Prije 11 godina od strane
Danijela.
Poštovana;
Prema Obiteljskom zakonu izvanbračna zajednica definira se kao zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca koja traje najmanje tri godine. U Vašem slučaju to nije tako.
Ista je zloupotrijebila samu situaciju te izvela javnog bilježnika kako bi se specijalna punomoć potpisala. Niste naveli sadržaj specijalne punomoći.Jer to što je ona izvanbračna supruga u trenutku podizanja novčanog iznosa sa banke nema previše veze…očito je naznačeno u punomoći dizanje novčanog iznosa pri toj i toj banci.
Morati ćete nažalost ići u sudski postupak točnije parnicu i utiživati gospodju.
Pitanje je da li ista podigla novac neki trenutak prije smrti Vašeg oca ili poslije smrti …to će se u parnici morati vještačiti.
Iz osobnog primjera imam slučaj gdje se posjeduje ovjerena izjava da nikad pok.otac nije bio u izvanbračnoj zajednici sa xy i ista nije uzeta kao pravnorelevantni dokaz. Nažalost, to je sudska praksa..:(
Ako ona danas trazi pola..znači da ste usli u postupak utvrđivanja izvanbračne zajednice..a isti je poprilično dugotrajan. U ovim slučajevima angažirajte odvjetnika jer se radi o zahtjevnom i kompleksnom postupku.
Ukoliko nemate dovoljno primanja- sredstava možete ići putem instituta besplatna pravna pomoć /Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći 143/13/-i to sekundarna pravna pomoć /obiteljski odnosi/ te se zahtjevom obratite nadležnom uredu državne uprave prema mjestu Vašeg prebivališta.Lijep pozdrav;
Danijela Žmukić
dipl.iur.Poštovani gosp.Petar Volkov;
Da, točno je.
Postoji mogućnost za dobijanje produženog mirovinskog osiguranja do 15 godina mirovinskog staža znači uplata te razlike od jedne/dvije godine.Uplaćivanje se ne vrši u Poreznoj upravi već mjesečne iznose uplaćujete pri nadležnom uredu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje – koje će isti i odrediti…
U Vašem slučaju to je u Trpimirovoj br.4,Zagreb.Lijep pozdrav te svako dobro!
Danijela Žmukić
dipl.iur.Poštovani;
Ako niste imali valjanu građevinsku dozvolu za te objekte onda je opravdano rušenje tih građevina.Ono što je za Vas sad bitno je da možete pokretnuti sudsku parnicu podnošenjem tužbe radi naknade štete i potraživati obeštećenje-povrat sredstava zajedno sa kamatama.Tu morate imati na umu da je rok 3 godine od dana rušenja predmetnih građevina ili ti plaćanja kazne.
Na svom privatnom posjedu možete graditi ali prvotno morate u nadležnom uredu za urbanizam provjeriti da li je parcela unutar građevinske zone i shodno tome podnijeti zahtjev.Ako posjedujete građevinsku dozvolu biti će potrebito učiniti stanovite izmjene na istoj.
Svoju parcelu možete ograditi zabijanjem stupića i žicom bez ičijeg odobrenja- tamo gdje je geodeta utvrdio granice točnije međe…ali za gradnju zidića /betonskog/ u svrhu ograde potrebita je dozvola te isto ishodovati u nadležnom uredu za urbanizam.Svako dobro; te ukoliko imate dodatnih pitanja Tim “Pgp”Sisak stoji Vam na usluzi..
Lijep pozdrav;
Danijela Žmukić
dipl.iur.Poštovani;
Obveza uzdržavanja djece je zakonsko pravo i obveza roditelja određena Obiteljskim zakonom. Ukoliko roditelji žive odvojeno a roditelj sa kojim dijete ne živi, ne doprinosi za uzdržavanje djeteta, tada drugi roditelj može tužbom tražiti sud da sud presudom obveže roditelja obveznika uzdržavanja na plaćanje uzdržavanja djeteta.
Ukoliko postoji odluka kojom je roditelju određena obveza uzdržavanja za dijete, a isti ne doprinosi za uzdržavanje djeteta ili to čini neredovito ili u manjim iznosima od utvrđenog, tada drugi roditelj može kod nadležnog općinskog suda prijedlogom zatražiti ovrhu koja se može provesti na novčanim sredstvima, nekretninama i pokretninama u vlasništvu ili suvlasništvu obveznika plaćanja uzdržavanja.
Ako ste razvedeni onda uz tužbu za utvrđivanje visine uzdržavanja prilažete pravomoćnu i ovršnu presudu te potvrdu djeteta o srednjem obrazovanju.
Ako nemate dovoljno prihoda za ostvarivanje tog sudskog prava obratite se uredu državne uprave županije u kojoj prebivate i podnesite zahtjev za besplatnu pravu pomoć.Svako dobro;
Danijela Žmukić
dipl.iur.Poštovana;
Da bi majka Vašeg dečka krenula u sam sudksi postupak ulaganjem tužbe za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine brak između nje i supruga mora biti razveden.Točnije presuda o razvodu mora imati klauzulu pravomoćnosti.
Ugovor o darovanju pobijati se može iz općih razloga nevaljanosti ugovora, a može se i opozvati iz posebnih razloga koji vrijede samo za darovne ugovore (nezahvalnost daroprimca, osiromašenje darovatelja i sl.)a svi su predviđeni Zakonom o obveznim odnosima.
Otac Vašeg dečka može opozvati darovanje ako je došlo do osiromašenja darovatelja do te mjere da nema sredstava za redovno uzdržavanje, zbog grube nezahvalnosti obdarenika.Rok za opoziv darovanja je godinu dana od saznanja razloga opoziva.
Ako Vas i dečka njegova majka uznemirava možete podnijeti nadležnom općinskom sudu prijedlog za izdavanje zaštitne mjere zabrane uznemiravanja.Lijep pozdrav;
Danijela Žmukić-
Ovaj odgovor je promijenjen Prije 11 godina, 2 mjeseci od strane
Danijela.
Poštovani;
Uskršnji ponedjeljak računa Vam se kao svaki normalni radni dan te Vam isto ulazi u stanicu.Lijep pozdrav;
Danijela Žmukić
dipl.iurPoštovana;
Obavijestite svoju kartičnu kuću da ste se obratiti nadležnoj policijskoj postaji i istoj preslik kaznenen prijave faxirajte.
Kartična kuća bi prije pokretanja ovršnog postupka trebala Vam proslijediti opomenu za podmirenje nastalog duga.
Ako ste blizu Našeg ureda u Sisku / pretpostavka prema mjestu podnošenja kaznene prijave da je prebivalište veznao za Sisak/ možete osobno otići i to na adresi S. i A. Radića 6/5, II kat desno..udruga “Projekt Građanskih prava” Sisak.Lijep podzrav te svako dobro!
Danijela ŽmukićPoštovani;
Upravitelj može biti bilo koja poslovno sposobna fizička ili pravna osoba..naime sukladno čl. 378 ZOV-a suvlasnici nekretnine su dužni poslove upravljanja nekretninom povjeriti upravitelju u skladu s Ugovorom kojega s tim upraviteljem sklapaju. Upravitelj može biti fizička ili pravna osoba upisana za obavljanje tih poslova.Upravitelj upravlja nekretninom u ime i za račun suvlasnika u granicama ovlasti utvrđenih Ugovorom.
Provjerite ugovor o upravljanju tj. trazite na uvid od strane upravitelja.U Ugovoru o upravljanju stoje njegove ovlasti. Ako to pitanje nemate precizno određeno Ugovorom o upravljanju, mjenjajte taj dio odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Ako upravitelj ne prihvati te uvjete, tražite drugog.
Sam upravitelj mora posjedovati i nacrte stambenih zgrada ili se obratite nadležnom uredu za urbanizam preba mjestu svoga prebivališta…
Oštećenja Vam ili idu na teret police osiguranja ili iz sredstava zajedničke pričuve.
Za dodatna pitanja najbolje Vam se obratiti Hrvatskoj udruzi stanara i suvlasnika zgrada na http://www.udruga-stanara.hr/.Nadamo se da smo uspjeli pomoći;
Lijep podzrav
Tim PGP Sisak;
Danijela Žmukić
dipl.iur.U stečajnom postupku se primjenjuje načelo prioriteta. Načelo prioriteta se primjenjuje u odnosu na status koji pojedini vjerovnik ima u stečaju….načelo prioriteta je najprisutnije kod stečajnih vjerovnika koji su razvrstani u isplatne redove. Znači radnici se prvi namiruju. A kod stečjanih vjerovnika tj. između radnika primjenjuje se načelo razmjernog namirenja, što znači da se pojedini stečajni vjerovnik unutar svog isplatnog reda ne može namiriti u cijelosti ukoliko nema dovoljno stečajne mase da se u cijelosti namire svi stečajni vjerovnici njegovog isplatnog reda, već se namiruju u razmjernom dijelu s dijelom tražbine
( npr. svi 20% od svoje tražbine).
Da, postoji razlika između razlučnih i izlučnih vjerovnici. Izlučni polazu pravo na predmete i pravo koje ne ulazi u stečajnu masu ali se iz nje izlučuje…a razlučni vjerovnici imaju pravo na odvojena namirenja iz stvari i prava upisanih u javne knjige.
Znači prvo se vraća dug Poreznoj pa onda ide se u naplatu Vaših tražbina po isplatnom redu.Lp
Danijela Žmukić
dip.iurPoštovani;
Pri otvaranju stečaja stečajnu masu čini cjelokupna imovina dužnika u vrijeme otvaranja stečaja kao i imovina koju on stekne za vrijeme samog postupka stečaja.Bitno je za naglasiti da Vaša potraživanja kao stečajnih vjerovnika spadaju u tražbine prvog višeg isplatnog reda- tražbine radnika /bruto plaća, otpremnina/.Znači svi ostali vjerovnici kasnijeg isplatnog reda namiruju se tek pošto se Vi u cijelosti namirite nikako prije.
Naš Vam je savjet da sami popišete sve tražbine/potraživanja koje imate te po imenovanju stečajnog upravitelja isti mu popis i predate. Vaša potraživanja biti će priznata u stečajnom postupku nema sumnje ali pitanje je da li će biti isplaćena a to ovisi o dostatnosti stečajne mase za Vaše namirenje kao dužnika.
Javite se slobodno i Agenciji za osiguranje radničkih potraživanja u slučaju stečaja poslodavca /AORPS/ jer jedna od njezinih djeltanosti je i pružanje stručne pomoći radnicima pri ostvarivanju prava utvrđenih Zakonom.Eto ako imate jos pitanja Tim PGP Sisak stoji Vam na raspolaganju!
Lijep pozdrav;
Danijela Žmukić
dipl.iurPoštovana;
Iz narečenog može se zaključiti sljedeće: ako se krene u pravnu bitku između poslovođe i same Firme da Vi budete svjedok u tom postupku.
Kazujete da ste potpisali Anex ugovora, pitanje je sadržaj istog kako bi Vam mogli precizno dati odgovor. Takodjer kako glasi Vas bazni Ugovor o radu.
Dobro ste učinili da ste uputili prigovor direktoru firme te čekajte njegovo službeno očitovanje.
Ako je Vaš poslovođa priznao dug Vas nemogu za to goniti. Kao što smo naveli jedino možete biti svjedok u postupku ako ista ne podmiri dug u roku od 60 dana.Ukoliko imate dodatnih pitanja slobodno kontaktirajte Tim “PGP”Sisak.
Svako dobro.
Danijela Žmukić -
Ovaj odgovor je promijenjen Prije 10 godina, 11 mjeseci od strane
-
AutorPostovi
Forum
Novo u Forumu
-
Ozljeda u igraonici
by
nia
Prije 1 tjedan, 5 dana -
Djelomična radna sposobnost
by
sunce123x
Prije 1 mjesec, 2 tjedana -
Situacija
by
tomy
Prije 1 mjesec, 3 tjedana -
Nadstrešnica iznad balkona
by
sokre
25. ožujka 2026.15:08 -
Ogluha na presudu
by
Tea
26. siječnja 2026.21:27



